Češi, kteří minulý rok zmizeli u syrských hranic, jsou na svobodě

Pět Čechů, kteří loni v červenci zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádku. Byli nalezeni ve večerních hodinách a jsou v rukou libanonských bezpečnostních složek. Informaci uveřejnilo ministerstvo zahraničních věcí. Úřady v co nejbližší době vypraví do Libanonu letecký speciál, který Čechy přepraví do vlasti.

Podle Černínského paláce jsou všichni Češi živí a v uspokojivém zdravotním stavu. „Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek instruoval Zastupitelský úřad v Bejrútu, aby podnikl veškeré kroky k zajištění co nejrychlejšího návratu těchto českých občanů do vlasti,“ stojí v tiskové zprávě s tím, že další informace vzhledem k probíhajícímu šetření případu ze strany ÚOOZ nebudou poskytovány.

Pětice mužů se pohřešovala od 18. července loňského roku, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí Bikáa nedaleko syrských hranic. Pětici tvoří dva novináři jindřichohradecké televize, advokát, tlumočník a muž, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec. Do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny.

MF Dnes však v minulosti přišla s informací, že v zemi nebyl na soukromé návštěvě, ale plnil zde úkoly tajné služby. Co mělo být přesným účelem cesty, deník neuvedl, neví to ani civilní tajná služba, která se na hledání Čechů podílela.

ČT