Syrská armáda postupuje. Cílem je nyní letecká základna Tabka, která je pod kontrolou Islámského Státu

Syrský armádní zdroj citovaný agenturou Reuters dnes řekl, že syrská armáda chce postoupit také do provincie Rakka, kterou ovládá takzvaný Islámský stát. Syrské jednotky prý už zaujaly pozice na hranicích provincie.

Dobytí Halabu, které bylo před válkou největším syrským městem, ale teď je rozděleno na vládní a povstaleckou část, by bylo pro režim prezidenta Bašára Asada velkým vojenským vítězstvím. Syrské jednotky se už dostaly do blízkosti turecké hranice a k přechodu, který sloužil jako hlavní zásobovací trasa povstalců v Halabu.

Proniknutí do provincie Rakka by pro vládu v Damašku znamenalo obnovení vlivu v regionu, který zcela vyklidila v srpnu 2014. Zkomplikovalo by to však také záměr Saúdské Arábie vyslat do oblasti pozemní síly pro boj proti Islámskému státu, napsala agentura Reuters.

Informovaný vojenský zdroj řekl, že příslušná operace už trvá několik dní. Syrská armáda prý během posledních dvou dnů dobyla několik pozic Islámského státu na hranici provincie Rakka mezi městy Hamá a Rakka, které je hlavní základnou radikálů takzvaného Islámského státu v Sýrii.

„Naznačuje to směr nadcházejících operací“ vůči provincii Rakka vysvětlil zdroj a tím, že nyní je cílem letecká základna Tabka, kterou Islámský stát dostal pod kontrolu v roce 2014. Syrská armáda je nyní údajně 35 kilometrů od základny.

Reuters